Tuesday, November 5, 2019

Kaip išspręsti vidinį konfliktą?

Vidinis konfliktas kyla tiktai tada, kai manome, jog skirtingų mūsų asmenybės pusių siekiai prieštarauja vienas kitam. Tačiau visuomet yra būdų, kaip šie siekiai gali abipusiškai palaikyti vienas kitą.

[...] 

Kai žmogus jaučia, jog yra "priverstas" daryti, tai ko sąmoningai daryti nenori, darome prielaidą, kad jį tai verčia daryti jo "pasąmonės dalis". Kai sakome "pasąmonės" turime omenyje, kad žmogus to nežino ar sąmoningai nesuvokia. [...] Be to laikomės požiūrio, jog visos žmogaus dalys turi pozityvių ketinimų ar tikslų nepaisant to, kokia žalinga ar destruktyvi bebūtų elgsena.

[...]
Konfliktas tarp dalių, kyla tiktai tada, kai manome, jog šie siekiai prieštarauja vienas kitam. Iš tiesų, yra būdų, kaip šie siekiai gali abipusiškai palaikyti vienas kitą. Pirmas žingsnis yra užtikrinti, kad šios dalys pažintų ir vertintų viena kitos intencijas.


[...]
Galbūt viena dalis nori būti: 
  • spontaniška, o kita nori gyventi pagal taisykles ir nusistovėjusią tvarką; 
  • mylima ir kurti šeimą, o kita siekti profesinės sėkmės;
  • būti pasirūpinta, o kita siekia būti nepriklausoma;
  • valgyti, o kita norinčia būti liekna (bulimija);
  • daug pasiekti ir pasirūpinti sveikata;
  • gerai mokytis ir atsipalaiduoti;
  • pasitikėti savimi ir išlaikyti gerus santykius su kitais.
  • taisyklių laikymasis(griežta) ir mylinčia(atlaidžia)
  • privalai daryti(taisyklės) ir norėjo nesilaikyti taisyklių ir tapti savarankiškas(laisvė )
  • jautrumas santykiams, ir noras būti savarankišku;


[.] Šis metodas, gali sutvarkyti skilimą, kad lengviau ir spontaniškiau galėtume elgtis pagal vidinius įsitikinimus, užtikrinančius pagarbą visoms mūsų dalims.
[..] Jis gali būti naudojamas įvairiose vidinio konflikto ar dvilypumo situacijose. 
Dauguma žmonių, konfliktus ir nepageidaujančias elgsenas mėgina išspręsti naudodami jėgą ar valią. Tapdami abiejų pusių pozityvių tikslų sąjungininkais, konfliktą išspręsite lengviau. Tuomet tereiks surasti abu tikslus labiau tenkinančias alternatyvias elgsenas.

[..] Konfliktas kyla tiktai tada, kai manome, jog šie siekiai prieštarauja vienas kitam. Iš tiesų yra būdų, kaip šie siekiai gali abipusiškai palaikyti vienas kitą. Pirmas žingsnis yra užtikrinti, kad šios dalys pažintu ir vertinu viena kitos intencijas.

Metodas - Procesas :


Ką tau suteikia elgesys?
(Kai neprieinama prie pasąmoninės dalies, galima mėginti pasiekti tą dalį, pasinaudojant vizualizacija.)

K:(Vardas), prašau pradėk įsivaizduoti tą dalį, kuri verčia tave (elgesys). Pirmiausiai pasakyk man į kurią ranką nori tą dalį padėti?
A: ...Dešinę/Kairę
K: Gerai. Dabar, tau ištiesus dešinę/kairę ranką, ta dali gali pradėti formuotis. Tai galinga ir svarbi tavo dalis. Tokia svarbi, kad sąmoningai nebuvai pastebėjęs naudingo jos tikslo. Šiai daliai pradedant įgauti formą, pasakyk ką matai...
A:...
K: Aišku. Įdėmiai įsižiūrėk į tos dalie bruožus. Atkreipk dėmesį į jos veidą, judesius ir t.t. Kai tikrai aiškiai pamatysi savo dalį, paklausk jos, ką pozityvaus ji tau suteikia, kai priverčia tave (elgesys).
A:...Ta dalis nieko nesako - negaunu jokio atsakymo (Reikia, reikia įgyti didesnį tos dalies pasitikėjimą, kad ji pradėtu bendrauti)
K: Gerai. Toliau stebėk tą dalį, duodamas jai pakankamai laiko atskleisti, ką naudingo ji tau teikia.
A:...
K: Padėkok savo daliai už tau suteiktą atsakymą. Padėkok jai už buvimą čia, norą tau padėti būti (poreikis) Atrodo tavo dalis siekia labai vertingo dalyko. Ar supranti tai, kaip kažką pozityvaus?
Kai tik jūsų dalis pradeda su jumis kooperatyvai bendradarbiauti, labai svarbu jai iš karto padėkoti.
-Gerai,. Duok tai savo daliai žinoti, jog visiškai pritari jos tikslui, tai jai tyliai pasakydamas, ar kokiu kitu priimtinu būdu...

-O dabar, laikydamas šia dalį dešinėje rankoje, nukreipk dėmesį į kitą ranką. Ką galėtum pasakyti apie dešineje/kairėje rankoje esančią dalį, priešingą tai, kuri tave verčia (daryti elgesį X). Tai dalis, su (elgesiu X) nenorinti turėti nieko bendro.
A: ....
K: -Duok šiai daliai pakankamai laiko aiškiai susiformuoti tavo kitoje rankoje. Kai galėsi ją aiškiai matyti, paklausk tos dalies, ką pozityvaus ir naudingo ji tau teikia.
A: Ji nori, kad  ... (jei atsako elgesiu, paklausk ko pozityvaus ji siekia, taip darydama)
K: -Tikrai naudinga turėti savyje tokią dalį. Dabar padėkok šiai daliai už tai, ko ji siekia.
K: -(Vardas), ar dalis, siekianti (poreikis - savarankiškumas), žino, kaip kita dalis galėtų prie to prisidėti?
A: ...
K: Ir tavo dalis siekianti  (poreikis - gerų santykių), turbūt iki šiol nepastebėjo, jog buvimas savarankišku yra esminė gerų santykių dalis?
A:...
K: -Dabar, stebėk, kaip abi dalys atsisuka viena į kitą ir padėkoja viena kitai už pozityvius ketinimus. Gali išgirsti jas kalbant ar pamatysi, kaip nežodiniu būdu jos sveikina viena kitą. Galbūt iš didelio dėkingumo jos viena kitai nusilenks...
A...

----Abiems dalims sutikus dėl ketinimų, kitas žingsnis, jas abi suburti į vieną, kad jos galėtu kartu nuosekliai dirbti. Vienas iš metodų - "Vizualinė spūstis"

K: - Dabar, (Vardas), nukreipk savo žvilgsnį per vidurį tarp savo rankų, kad vienu metu galėtum matyti abi dalis abiejuose rankose. Tegu tavo rankos sueina palengva, tokiu greičiu, kuris leis joms susilieti, išlaikant kiekvienos naudinguosius tikslus, sujungti taip, kad abi viena į kitai būtų naudingos  ir nieko neprarastų. Gali nustebti matydamas, kaip jos pasikeičia ir susilieja tau sudėjus abi rankas. Tegu tai trunka tiek laiko, kiek reikia jų sujungimui, joms priimtinu greičiu.
A:.. (nežodinė reakcija, patvirtins apie integraciją)

----Nurimus nežodiniams reakcijoms, laukia kitas žingsnis, priimti šia naują integruotą atgal į save

K: -Toliau laikyk savo rankas kartu, ir šia naują dalį, turinčią viską, kas buvo vertinga abiejose kitose dalyse, lėtai priartink prie krutinės. Kai tavo rankos prisilies prie krutinės ši susiliejusi dalis galės visiškai susijungti su tavimi ir tapti tavo minčių, jausmų ir elgsenų dalimi dabar ir ateityje.


Pozityvus ketinimai


Užuot mėginę "pasikeisti", galime pasinaudoti "Šešių žingsnių perkūrimu".
Svarbiausia šio metodo dalis yra mėginimas įsivaizduoti, kad kiekvienas jūsų elgesys ar jausmas, kad ir koks kvailas ir neįprastas atrodytų, turi tam tikrą svarbų pozityvų ketinimą ar tikslą.

[...]
Vienas iš svarbiausių šešių žingsnių perkūrimo bruožų yra tai, kad jis suteikia galimybę sąmonei ir pasąmonei pasiekti konsensusą. Net jei mes ir darome visai ką kitą, nei norime daryti, kai mes įžvelgiame mūsų dalių turimus pozityvius tikslus, jos savaime transformuojasi į vertingus ir galingus mūsų sąjungininkus. Paprastai tokios musų dalys susiformuoja vaikystėje. Nors jos turi pozityvių tikslų, jų metodai dažnai būna pasenę, vaikiški ir neveiksmingi. Kai suvokiame pozityvius ketinimus, galime imtis ieškoti naujų elgsenos ir jausmų alternatyvų, teiksiančių geresnių rezultatų. Tokiu būdu visa iki šiol konfliktams naudota energija nukreipiama prasminga linkme.
[...]

Manimas, kad tam tikra dalis gali būti simptomų šaltinis.
Vidinės dalys - terminu "dalis" tiesiog patogu išreikšti vidinį neapsiprendimą dėl vieno ar kito įvykio ar būsenos traktuotės, vidinį konfliktą, kai norime daryti vieną dalyką, bet taip pat norime imtis ir kito.
[..]
Pavyzdžiui, galbūt norisi neprarasti savitvardos, tačiau tam tikrose situacijose pyktis vis tiek šį norą nugali. Kadangi savitvarda vis tiek prarandama, išeina taip, lyg mažiau sąmoninga asmenybės dalis ir toliau pyksta, o štai kitai, labiau sąmoningai daliai, tai nepatinka. Kai viena dalis nori, o kita nenori, tokiais atvejais, kai žmogų kankina panašūs vidiniai prieštaravimai, galime naudoti žodį "dalis", pažymėdami juo tam tikrus mūsų jausmus ar elgsenas, kurie atstovauja ne visai asmenybei, bet tik jos daliai.


Kada galite naudoti šešių žingsnių perkūrimo metodą?

Perkūrimo metodas iš tikro gali būti naudojamas bet kurio elgesio ar jausminės reakcijos pakeitimui.

  1. Elgsena ir įpročiai
  2. Jausmai ir emocijos
  3. Fiziniai simptomai

Kaip pačiam pasinaudoti šešių žingsnių perkūrimo metodu?

Patogiai įsitaisyti ir nuosekliai įsigilinti į žingsnius.


Metodas

Pirmas žingsnis. Pasirinkite elgseną ar jausmą, kuri jums būdinga, bet kurios nemėgstate.
Atras žingsnis. Užmegzkite ryšį su atrasta dalimi.
Pirmiausiai atsigręžkite į savo vidų ir atsiprašykite tos savo dalies už jos neįvertinimą praeityje. Pasakykite, kad dabar suvokiate, jog ta dalims jums darydama X, siekia kažko svarbaus ir pozityvaus, nors dar ir negalite to įvardinti. Kuo maloniau ir švelniau elgsitės su šia savo dalimi, tuo ji labiau bus linkusi su jumis bendrauti.
Dabar užmerkite akis ir mintimis paklauskite: "Ar ši mano dalis, kuri lemia mano X, bendraus su manimi sąmonės lygmeniu?" Tuomet stebėkite, ką girdite ir jaučiate. [.] Sulaukę bet kokio ženklo, sustokite  ir padėkokite su jumis bendraujanti sutikusiai asmenybės daliai.
Jei gautas ženklas- lengvai pakartojamas, savo vidinei daliai pasakykite:
"Norėdamas būti tikras, jog bendrauju su tavimi, aš turiu gauti signalą, kuris tikrai būtų anapus mano kontrolės ribų. Kadangi aš galiu atkartoti tavo duotą signalą, prašaus atsiųsk kitą, kurio sąmoningai dubliuoti negalėčiau." Laukiame atsakymo. Kiekvieną kartą jūsų asmenybės daliai užmezgus su jumis ryšį, padėkokite už atsaką, net jei tuo metu jo ir nesuprantate.

Ką duotas signalas reiškia: "Kad tiksliai žinočiau ką turi omenyje, jei nori pasakyti "Taip" ir sutinki su manimi bendrauti sąmonės lygmenyje, prašau sustiprink signalą. Jei "Ne" ir bendrauti nesutinki, signalą susilpnink.

Trečias žingsnis. Atskirkite elgseną(reakcija) nuo pozityvaus tikslo(ketinimo)

[.] Atminkite svarbiausia nuostatą: net jei ši dalis daro tai, kas jums nepatinka, ji tai daro dėl tam tikro aiškaus tikslo.

Dabar savo dalies paklauskite: "Ar tu gali man leisti sužinoti, ko sieki, man darydama X? Jūsų dalis atsakymo davimui gali panaudoti tą patį taip/ ne signalą, kurį nustatėte antrame žingsnyje.

Jeigu jūsų dalis sako "Taip", padėkokite jai ir paprašykite, kad atsakytų. Jei jūsų dalis sako "Ne", taip pat padėkokite ir pasakykite, kad manote, jog ji turi kokį nors pozityvų tikslą, kurio jums šiuo metu dar nevalia žinoti. Net jei sąmoningai nežinote pozityvaus tikslo, galite pereiti prie ketvirto žingsnio.

Labai svarbu nesistengti atspėti, ką jūsų dalys nori pasakyti, kitaip tariant, nenuspręsti to patiems. Jei nesate tikri, ką jums sako ar rodo, sužinojimui galite naudoti taip/ne signalą.
Pvz:. "Manau, kad tikrasis mano tikslas yra padėti, kad man pasisektų. Prašyčiau duoti "taip" ženklą, jei tai tiesa arba "ne" jei tai netiesa.

Jei iš pradžių išgirstame "pozityvų tikslą", kuris atrodo negatyvus, padėkojame už mums suteiktą informaciją. Tuomet paklausiame: "Kuo man naudingas šis tavo veiksmas?" Šį klausimą uždavinėkite , tol kol išgirsite pozityvų jums priimtiną tikslą.

"dalis, kuri lemia X" -> "dalis, kuris nori X" 

Ketvirtas žingsnis. Atraskite naujas elgsenas ar reakcijas

Paprašykite savo dalie panaudoti taip/ne ženklą, kad suteiktų atsakymą į klausimą.
"Jei būtų būdų, kurie tavo manymu būtų tokie pat geri ar net geresni nei X ir leistų pasiekti tavo pozityvaus tikslo, ar norėtum jais pasinaudoti?

  • Jei "taip",  neatimdami iš jos ankstesnių variantų, siūlote jai geresnių idėjų, kad ji gautu būtent tai , ko nori.
  • Jei "ne", tai tereiškia, jog dalis nesupranta ką siūlote.
Paprašykite savo dalies norinčios Y: "Susisiek su kūrybingąją dalimi ir išsakyk jai aiškius savo tikslus, kad mano kūrybingoji dali juos suprastų."  
Tuomet pakvieskite kūrybingąją dalį:
"Kai tik suprasi pozityvų tikslą, pradėk kuri kitas pozityvaus tikslo įgyvendinimo galimybes ir jas perduok daliai, norinčiai Y"

Kūrybingosios dalie užduotis yra idėjų, iš kurių galės rinktis kita dalis, kūrimas:
"Mano dalis, kuri nori Y, tuomet gali pasirinkti tik tuos naujus būdus, kurie, jos manimu, yra tokie pat geri ar net geresni negu X, padėsiantis pasiekti pozityvių jos tikslų. Kiekvieną kartą jai pasirinkus naują būdą, tegu, ji man duoda "taip" signalą.

Kai busite gavęs tris "taip" signalus, busite pasiruošęs kitam žingsniui. Už pagalbą padėkokite abiems dalims, kūrybingajai ir tai, kuri nori Y. Dabar jūs sąmoningai arba žinosite šiuos tris naujus būdus, arba jų nežinosite, ir tai iš tiesų - visiškai nesvarbu.

Penkta žingsnis. Prižadėjimo gavimas ir proceso išbandymas.

Paklauskite Y norinčios dalies: 
"Ar galėtum šias alternatyvas išbandyti praktiškai tinkamose situacijose, kad įvertintum, ar jos yra veiksmingos? (taip/ne signalas)

Jei "Taip" - 6 žingsnis
Jei "Ne"  - bandykite suprasti prieštaravimo priežastį. Gali reikti grįžti į 5 žingsnį ir rasti būdų, kad prieštaravimų neliktų.

Šeštas žingsnis. Asmeninės erdvės patikrinimas

Susitelkite į savo vidų ir paklauskite visų kitų savo dalių:
"Ar kuri kita mano dalis prieštarauja mano naujiems elgesio būdams?"  Jei nesulauksite vidinių signalų, procesas baigtas.

Jei yra signalų klausiam:
"Jei prieštarauji, prašau sustiprink signalą, kad būtų aiškus "taip", nei neprieštarauji - susilpnink, kad būdų aiškus "ne". Jei kuri nors dalis nesutinka, jūs galite pakartoti tą patį šešių žingsnių procesą, su nauja dalimi.

Jei jus pasiekia keli prieštaravimus reiškiantys signalai, tiesiog grįžkite į antrą žingsnį ir paprašykite visų prieštaraujančių dalių, sudaryti "komitetą", kad kiekviena jų identifikuotų savo pozityvius tikslus ir iš kūrybingųjų dalių pateikiamų idėjų pasirinktu priimtinus naujus būdus.
SS


117 psl Pozityvus ketinimai

Monday, November 4, 2019

Natūraliai liejinėjančios mitybos strategijos žingsniai

Jei norite išmokti tinkamai pasirinkti maistą, jums pravers toliau pateikti žingsniai. [...]
  1. Suraskite vietą ir laiką, kur dvidešimt minučių netrukdomi galėsite būti atsipalaidavę.
  2. Pagalvokite, kaip sužinote, kada jau laikas valgyti.
    Kai pamatote maistą?
    Kai išgirstate ką nors sakant „Ar jau laikas valgyti?“
    Kai pažiūrite į laikrodį ir suvokiate, kad atėjo pietų metas?
    Kai pajuntate alkį?
    Galite įsivaizduoti, kad sėdite prie pietų stalo ir matote maistą, atsidarote šaldytuvą ir tyrinėjate, kas jame, arba žvelgiate į restorano meniu.
  3. Dabar pagalvokite apie jausmą skrandyje. Pastebėkite, kokia yra juntamų pojūčių kokybė. Tikrinkite ne tik sotumo ar alkio jausmą, bet ir tai, kad skrandis apskritai jaučiasi. Jūsų skrandžio veikla priklauso nuo to, ką paskutinį kartą valgėte, buvote įsitempęs ar atsipalaidavęs ir pan.
  4. Paklauskite savęs Į kokį maistą mano skrandis dabar sureaguotu gerai?“ Nereikia to sakyti garsiai - paklauskite tyliai, mintyse.
  5. Dabar pagalvokite apie kokį nors vieną valgį, kurį galėtumėte suvalgyti. Galite įsivaizduoti kalakutienos sumuštinį, saldainį, daržovių sriubą salotas ir pan.
  6. Įsivaizduokite, kad suvalgote dalį maisto, apie kurį pagalvojate. Jei pagalvojate apie salotas, greitai pajusite salotų skonį. Atkreipkite dėmesį į tai, koks jausmas, kai maistas nukeliauja į jūsų skrandį. Kaip maistą priims ir kelias valandas virškins jūsų skrandis, kaip reaguos visas kūnas.
  7. Dabar palyginkite šį jausmą skrandyje su ankstesniu jausmu, kilusiu tada, kai įsivaizdavote maisto valgymą. Kuris jums labiau patinka? Ar valgydami salotas ilgainiui pasijusite geriau, nei nieko nevalgę? Jeigu atsakėte teigiamai, salotas turėkite omenyje kaip vieną iš alternatyvų. Jei atsakėte „ne" atmeskite šį pasirinkimą.
  8. Dabar įsivaizduokite kitą maistą. Galbūt norite saldainio.
  9. Išsiaiškinkite ar jūs tikrai norite valgyti saldainį.
    Įsivaizduokite, kad saldainis patenka į jūsų skrandį. Apgalvokite, kaip kelias ateinančias valandas jausitės suvalgę saldainį.
  10. Palyginkite praėjusiame žingsnyje jausmą su geriausiu iki šiol įsivaizduotu pojūčiu (septintas žingsnis.) Koks šis jausmas, palyginus su jausmu, jei būtumėte suvalgęs salotas? Kuris pojūtis malonesnis? Turėkite omenyje maistą, kurios paskanavę jaučiatės geriausiai ilgiausią laiką
  11. Pakartokite procesą (8-tą, 9-tą ir 10-tą žingsnius) su keletu kitų maisto produktų. Kiekvieną sykį įsidėmėkite geriausią ilgalaikę savijautą užtikrinantį maistą.
  12. Kai suprasite, jog tokiu būdu apsvarstėte pakankamai maisto produktų ir šis procesas tampa jums natūralus, apsvarstykite, kuris variantas verčiausias jūsų dėmesio. Dabar įsivaizduokite, kad valgote tą maistą, ir pajuskite geriausią savijautą žadančio maisto teikiamą malonumą.
[...]

Kaip žinoti, kada gana

Ta pati strategija jums leis nuspręsti kada sustoti valgyti. Kiekvieną kartą jums atsikandant, nesunkiai galite pajusti, kaip į šį kasinį sureaguos skrandis. Jūs iškart sustosite, jei suprasite, kad po kito kąsnio jausitės nebe taip maloniai, kaip dabar. Tai leis natūraliai nustoti valgyti, kai būsite sotus. Kai šis procesas taps įpročiu, viskas vyks labai greitai ir be jokių pastangų.

Kai kurie žmonės laikosi taisyklės suvalgyti viską, kas lėkštėje. Taip suvalgo viską, „kad nieks nebūtų išvaisyta“ ir „nenukentėtų maistas“, bet tuomet nukenčia jie patys! Jei laikotės tokios taisyklės, į lėkštę visuomet dėkitės mažesnę porciją, nei norisi, - jei suvalgę porciją vis dar jausitės alkani, galėsite pakartoti. Kitas sprendimo būdas yra nusipirkti labai mažų lėkščių. [...] 


Šaltinis:
Protas turi širdį 188 psl.



'Pakeism' Šablonas

Pasikeitimas iš vienos samonės būsenos į kitą. Sužinojus kritinius submodulius, galima juos integruoti į apkeitimą. 1. Konteksto atpažinimas...