Monday, November 4, 2019

Natūraliai liejinėjančios mitybos strategijos žingsniai

Jei norite išmokti tinkamai pasirinkti maistą, jums pravers toliau pateikti žingsniai. [...]
  1. Suraskite vietą ir laiką, kur dvidešimt minučių netrukdomi galėsite būti atsipalaidavę.
  2. Pagalvokite, kaip sužinote, kada jau laikas valgyti.
    Kai pamatote maistą?
    Kai išgirstate ką nors sakant „Ar jau laikas valgyti?“
    Kai pažiūrite į laikrodį ir suvokiate, kad atėjo pietų metas?
    Kai pajuntate alkį?
    Galite įsivaizduoti, kad sėdite prie pietų stalo ir matote maistą, atsidarote šaldytuvą ir tyrinėjate, kas jame, arba žvelgiate į restorano meniu.
  3. Dabar pagalvokite apie jausmą skrandyje. Pastebėkite, kokia yra juntamų pojūčių kokybė. Tikrinkite ne tik sotumo ar alkio jausmą, bet ir tai, kad skrandis apskritai jaučiasi. Jūsų skrandžio veikla priklauso nuo to, ką paskutinį kartą valgėte, buvote įsitempęs ar atsipalaidavęs ir pan.
  4. Paklauskite savęs Į kokį maistą mano skrandis dabar sureaguotu gerai?“ Nereikia to sakyti garsiai - paklauskite tyliai, mintyse.
  5. Dabar pagalvokite apie kokį nors vieną valgį, kurį galėtumėte suvalgyti. Galite įsivaizduoti kalakutienos sumuštinį, saldainį, daržovių sriubą salotas ir pan.
  6. Įsivaizduokite, kad suvalgote dalį maisto, apie kurį pagalvojate. Jei pagalvojate apie salotas, greitai pajusite salotų skonį. Atkreipkite dėmesį į tai, koks jausmas, kai maistas nukeliauja į jūsų skrandį. Kaip maistą priims ir kelias valandas virškins jūsų skrandis, kaip reaguos visas kūnas.
  7. Dabar palyginkite šį jausmą skrandyje su ankstesniu jausmu, kilusiu tada, kai įsivaizdavote maisto valgymą. Kuris jums labiau patinka? Ar valgydami salotas ilgainiui pasijusite geriau, nei nieko nevalgę? Jeigu atsakėte teigiamai, salotas turėkite omenyje kaip vieną iš alternatyvų. Jei atsakėte „ne" atmeskite šį pasirinkimą.
  8. Dabar įsivaizduokite kitą maistą. Galbūt norite saldainio.
  9. Išsiaiškinkite ar jūs tikrai norite valgyti saldainį.
    Įsivaizduokite, kad saldainis patenka į jūsų skrandį. Apgalvokite, kaip kelias ateinančias valandas jausitės suvalgę saldainį.
  10. Palyginkite praėjusiame žingsnyje jausmą su geriausiu iki šiol įsivaizduotu pojūčiu (septintas žingsnis.) Koks šis jausmas, palyginus su jausmu, jei būtumėte suvalgęs salotas? Kuris pojūtis malonesnis? Turėkite omenyje maistą, kurios paskanavę jaučiatės geriausiai ilgiausią laiką
  11. Pakartokite procesą (8-tą, 9-tą ir 10-tą žingsnius) su keletu kitų maisto produktų. Kiekvieną sykį įsidėmėkite geriausią ilgalaikę savijautą užtikrinantį maistą.
  12. Kai suprasite, jog tokiu būdu apsvarstėte pakankamai maisto produktų ir šis procesas tampa jums natūralus, apsvarstykite, kuris variantas verčiausias jūsų dėmesio. Dabar įsivaizduokite, kad valgote tą maistą, ir pajuskite geriausią savijautą žadančio maisto teikiamą malonumą.
[...]

Kaip žinoti, kada gana

Ta pati strategija jums leis nuspręsti kada sustoti valgyti. Kiekvieną kartą jums atsikandant, nesunkiai galite pajusti, kaip į šį kasinį sureaguos skrandis. Jūs iškart sustosite, jei suprasite, kad po kito kąsnio jausitės nebe taip maloniai, kaip dabar. Tai leis natūraliai nustoti valgyti, kai būsite sotus. Kai šis procesas taps įpročiu, viskas vyks labai greitai ir be jokių pastangų.

Kai kurie žmonės laikosi taisyklės suvalgyti viską, kas lėkštėje. Taip suvalgo viską, „kad nieks nebūtų išvaisyta“ ir „nenukentėtų maistas“, bet tuomet nukenčia jie patys! Jei laikotės tokios taisyklės, į lėkštę visuomet dėkitės mažesnę porciją, nei norisi, - jei suvalgę porciją vis dar jausitės alkani, galėsite pakartoti. Kitas sprendimo būdas yra nusipirkti labai mažų lėkščių. [...] 


Šaltinis:
Protas turi širdį 188 psl.



No comments:

Post a Comment

'Pakeism' Šablonas

Pasikeitimas iš vienos samonės būsenos į kitą. Sužinojus kritinius submodulius, galima juos integruoti į apkeitimą. 1. Konteksto atpažinimas...